Jak długo powinna schnąć kostka brukowa przed oddaniem jej do użytku?
Wygoda użytkowania większych nawierzchni zależy od sposobu, w jaki zostały one zabezpieczone i wykonane. Wśród najpopularniejszych metod utwardzania podłoża pod ścieżki, chodniki, podjazdy, miejsca parkingowe, a także wyjazdy i drogi wewnętrzne znajduje się od wielu lat układanie kostki brukowej. W Górze Kalwarii profesjonalne usługi w tym zakresie oferuje firma Brukmar, zajmująca się także kostką granitową, transportem kruszyw oraz wywozem gruzu. Warto jednak pamiętać, że tuż po ułożeniu kostka nie może być intensywnie eksploatowana. Przekonajmy się dlaczego.
Jak układa się kostkę brukową?
Ułożenie kostki brukowej to zadanie przeprowadzone wieloetapowo. Pierwszym elementem będzie zajęcie się wytyczeniem przebiegu granicy nawierzchni, na jaką ma trafić bruk. Następnie wykonuje się korytowanie, czyli przygotowuje wykop pod rozłożenie kostki. Następnym etapem będzie zadbanie o nośność podłoża oraz jego właściwe zagęszczenie, co odbywa się z użyciem specjalnego skoczka lub płyty wibracyjnej. W ramach tworzenia podbudowy stosuje się też kruszywo o właściwie dobranej wielkości, które również musi zostać zagęszczone. Często stosowanym wyjściem jest też podbudowa z mieszanki piasku i cementu, a dla dużych obciążeń niekiedy wylewa się nawet beton o odpowiednich parametrach. Po zamontowaniu krawężników, ułożeniu kostki i odwodnień niezbędne będzie jednak odczekanie, aż dojdzie do związania użytego cementu oraz uzyskania wymaganej wytrzymałości. Czas, jaki jest w tym celu potrzebny, zależy od sytuacji, na ogół wynosi od 12 do 72 godzin.
Co po impregnacji kostki?
Powierzchnia kostki betonowej charakteryzuje się niewielką nasiąkliwością, nie przyjmuje więc ona zbyt łatwo żadnych zabrudzeń. Odporność można zwiększyć, stosując odpowiedni impregnat. Po takim zabiegu nawierzchnia musi jednak wyschnąć. W zależności od zastosowanego preparatu zabierze to na ogół od kilku do kilkudziesięciu godzin.